Detectii Pierderi Apa * Water Loss Detections
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

justificarea pierderilor

2 participanți

In jos

justificarea pierderilor Empty justificarea pierderilor

Mesaj  MIHAELA Mar Apr 03, 2012 3:49 am

in disperare am gasit acest site
si in speranta ca voi gasi in dvs si colegii dvs. un sprijin real
va rog ajutati-ma
lucrez la un serviciu de apa, avem in jur de 1800 bransamente si ma confrunt in ultima vreme cu o situatie neplacuta adica in sistem intra o cantitate de 73miimc pe ultimele 3 luni si eu nu pot factura (dupa citirea apometrelor) decat 27miimc, ce fac cu restul adica cu apa care nu o pot factura cum o scad eu din stoc?
multumesc!pentru orice lamurire.

MIHAELA

Mesaje : 2
Data de înscriere : 03/04/2012

Sus In jos

justificarea pierderilor Empty incercam solutii

Mesaj  Admin Mar Apr 03, 2012 8:27 pm

te ajutam cu placere daca putem
pentru inceput ar trebui sa ne spui de ce se poate factura numai atata? atata indica apometrele?
e vorba ca nu se poate plati mai mult? se poate face plata esalonata.
este vorba de pierderi care nu pot fi incluse in factura?
diferenta intre apa distribuita si cea facurata?
exista pierderi tehnologice---de spalare retea,de udat spatii verzi,de la reparatii atunci cand se golesc conductele,etc.
ma poti contacta si pe email alin.anchidin@aquatim.ro sau 0726 397 519 si incerc sa te ajut sau sa aflu de la altii o solutie
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

justificarea pierderilor Empty Re: justificarea pierderilor

Mesaj  MIHAELA Mar Apr 03, 2012 8:58 pm

-se factureaza atat pentru ca atat am gasit in urma citirilor de pe teren (atat indica apometrele consumatorilor)
-am avut probleme cu reteaua in februarie datorate conditiilor meteo nefavorabile
-ideea este ca defapt eu apa intrata in sistem este si distribuita-pleca gravitational din bazinele colectoare dar facturez consumatorilor exact diferenta lor de pe apometre, dar nu stiu cum pot justifica, prin procese verbale cantitatea ramasa nefacturata, si nu ma poate intelege si ajuta nimeni apropriat mie!
-exista pierderi tehnologice nu zic nu mereu au fost dar acum este o pierdere prea mare si chiar nu stiu ce pot face!
ajutati-maaaaa!!!!va rog

MIHAELA

Mesaje : 2
Data de înscriere : 03/04/2012

Sus In jos

justificarea pierderilor Empty o sa ma interesez

Mesaj  Admin Mar Apr 03, 2012 9:49 pm

toate sistemele au pierderi
in cazul cand pierderile cresc trebuiesc luate masuri de depistare si remediere a lor
din punct de vedere al facturilor nu stiu inca ce solutii se adopta---o sa ma interesez
apa o luati de la apele romane sau de la un operator de apa?
---stiu ca exista ceva reglementari legat de pierderile de apa - ceva legat de TVA
---poti sa intrii si pe forumul ARA sa intrebi si acolo -ei sunt pe parte economica mai dezvoltati www.ara.ro
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

justificarea pierderilor Empty Re: justificarea pierderilor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum