Detectii Pierderi Apa * Water Loss Detections
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sisteme de Monitorizare a Presiunii

5 participanți

In jos

Sisteme de Monitorizare a Presiunii Empty Sisteme de Monitorizare a Presiunii

Mesaj  Gabriela Lupancescu Mier Iul 21, 2010 3:18 am

Referitor la imbunatatirea serviciilor de apa atat pt perceptia consumatorilor dar si pentru reducerea pierderilor exista sisteme de monitorizare a presiunii. De exemplu daca exista in diferite locuri o diferenta de presiune , aceste diferente se pot transmite la o locatie pentru centralizare.

Se poate face un raport de monitorizare a presiunii de Reglementare (OFFWAT) privind zonele de joasă presiune adică zonele în care clienţii nu au reuşit să primească stipulate presiuni minime şi a fluxurilor. Aceaste sisteme reprezinta un sprijin pentru investiţii. Aş dori să stiu obtiunile voastre referitor la aceasta tema, daca aveti astfel de sisteme si daca este o solutie viabila pentru imbunatatirea activitatii companiei.

Gabriela Lupancescu

Mesaje : 13
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 38
Localizare : Craiova

Sus In jos

Sisteme de Monitorizare a Presiunii Empty monitorizare retea apa

Mesaj  alin-aquatim timisoara Mier Iul 21, 2010 4:32 am

La Timisoara exista un astfel de sistem de monitorizare a presiunilor,debitelor,clorului din reteaua de apa.
Este abia la momentul implementarii si necesita o atentie deosebita pentru a putea interpreta datele furnizate.
In cazul in care nu exista o zonare a retelei--impartire---existenta unor puncte de monitorizare a presiunilor este foarte utila in procesul de depistare a pierderilor ascunse.Cautatul acului in carul cu fan devine mai usoara.
Din punct de vedere financiar este destul de costisitor pentru ca trebuiesc executate camine,aparatura moderna,existenta unei surse de alimentare,un program informatic care sa indice in timp real valuorile de pe teren---si bineinteles personal dedicat acestei activitati.Exista si transmisie prin SMS in cazul unor avarii.
Alta varianta ar mai fii montarea in diverse noduri de retea a unor logheri permanenti care ar putea indica orice neregula in functionarea retelei---mai ales ca au posibilitatea ascultarii retelei pe timp de noapte cand consumul este foarte redus.

alin-aquatim timisoara
alin-aquatim timisoara

Mesaje : 5
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : timisoara

https://pierderiapa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sisteme de Monitorizare a Presiunii Empty monitorizare

Mesaj  vasaurflo Joi Iul 29, 2010 1:52 pm

In Bucuresti exista puncte de citire a debitelor, dar se si transmit automat informatiile. Nu intru prea mult in detaliu pentru ca nu este domeniul meu.

vasaurflo

Mesaje : 28
Data de înscriere : 18/07/2010
Varsta : 42
Localizare : BUCURESTI

Sus In jos

Sisteme de Monitorizare a Presiunii Empty Re: Sisteme de Monitorizare a Presiunii

Mesaj  aquatronic Mar Sept 07, 2010 12:21 am

Sisteme de Monitorizare a Presiunii 200x179-scada1-images-stories-resurse-arhitectura_sistem_aquatim
La scada.ro este disponibila o prezentare a sistemului de monitorizare a presiunilor implementat la Aquatim sau puteti downloada direct in PDF accesand link-ul urmator:
http://www.scada.ro/files/prezentare_sistem_Aquatim.pdf

aquatronic

Mesaje : 2
Data de înscriere : 03/09/2010
Varsta : 43
Localizare : Timisoara

http://www.scada.ro

Sus In jos

Sisteme de Monitorizare a Presiunii Empty Re: Sisteme de Monitorizare a Presiunii

Mesaj  shrek06 Dum Mar 13, 2011 12:43 pm

Gabriela Lupancescu a scris:Referitor la imbunatatirea serviciilor de apa atat pt perceptia consumatorilor dar si pentru reducerea pierderilor exista sisteme de monitorizare a presiunii. De exemplu daca exista in diferite locuri o diferenta de presiune , aceste diferente se pot transmite la o locatie pentru centralizare.

Se poate face un raport de monitorizare a presiunii de Reglementare (OFFWAT) privind zonele de joasă presiune adică zonele în care clienţii nu au reuşit să primească stipulate presiuni minime şi a fluxurilor. Aceaste sisteme reprezinta un sprijin pentru investiţii. Aş dori să stiu obtiunile voastre referitor la aceasta tema, daca aveti astfel de sisteme si daca este o solutie viabila pentru imbunatatirea activitatii companiei.

O solutie de genul acesta poate fi gasita la www.homeart-soft.ro

Numai bine!

shrek06

Mesaje : 1
Data de înscriere : 13/03/2011

Sus In jos

Sisteme de Monitorizare a Presiunii Empty Re: Sisteme de Monitorizare a Presiunii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum