Detectii Pierderi Apa * Water Loss Detections
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Robinet de concesie

5 participanți

In jos

Robinet de concesie Empty Robinet de concesie

Mesaj  Admin Vin Iul 23, 2010 3:30 am

Bransamentele sunt legate la conducta printr-un robinet de concesie.
Fiecare robinet de concesie trebuie sa fie prevazut cu o tija metalica care sa asigure inchiderea bransamentului in caz de necesitate.
In majoritatea cazurilor cei care se ocupa de reconditionarea--asfaltarea drumurilor se ocupa si de ascunderea camerei unde este tija de manevra a robinetului de concesie.Mai exista si cazuri in care se fac bransamente de apa pe drumuri din pamant(inca neasfaltate) iar masinile care circula (de obicei basculele) sa impinga tija de pe robinetul de concesie ducand la un defect.
Aceasta tija de manevra a robinetului de concesie este de obicei metalica la bransamentele vechi si nemetalica la cele mai noi,ea ajuta la corelarea tronsoanelor.Inainte de a exista camine de apometru ea era vitala pentru a nu fi inundata cladirea in caz de defect.In prezent fiecare bransament este prevazut cu 2 robineti sferici inainte si dupa apometru ceea ce face utila si usoara inchiderea apei in caz de defect,iar necesitatea robinetului de concesie de pe conducta se vede doar in cazul in care trebuie inlocuit robinetul dinaintea apometrului.
Din cauza bransamentelor din polietilena PH acest robinet prin tija de manevra ar putea sa fie un ajutor in cautarea unor defecte.Daca proprietarul bransamentului nu este acasa atunci se poate elimina o eventuala pierdere pe bransament prin inchiderea acestuia.
In cazul in care se fac cautari de pierderi de apa pe timp de noapte, acest robinet se poate inchide pentru a anula eventuale zgomote care perturba ascultarea(pierderi interioare---consum---etc) fara a fi nevoie sa deranjam proprietarul .
Credeti ca este important ca bransamentele noi care se fac sa aibe tija de manevra?


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Feb 04, 2011 3:25 am, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

Robinet de concesie Empty robineti concesie

Mesaj  mesterul Sam Iul 24, 2010 2:19 pm

Desigur, acesti robineti pot fi utili atat in caz de avarie cat si in caz de masuratori sau -de ce nu- de neplata. Aici problema inchiderii si manevrarii poate diferi de la o locatie la alta ca:poate avea tija sau nu (si atunci se foloseste o chee TEU mai scurta sau mai lunga) poate fi un patrat sau un triunghi. . .cert este ca se pun cu un scop !Iar acest scop ne poate fi utl si noua- cei de la detectii- daca sunt montati corespunzator.
Ce ziceti daca este acoperit cu asfalt, iar in momentul in care suntem chemati sa-l descoperim vedem ca proprietarul are gard metalic ?

PS Eu stiu...dar ca tema....sa va vad !
mesterul
mesterul

Mesaje : 10
Data de înscriere : 15/07/2010
Varsta : 53
Localizare : Buzau

Sus In jos

Robinet de concesie Empty tija

Mesaj  alin-aquatim timisoara Lun Iul 26, 2010 1:33 am

de obicei tija este nemetalica---deci nu merge cu detectorul de metale
nu stiu
alin-aquatim timisoara
alin-aquatim timisoara

Mesaje : 5
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : timisoara

https://pierderiapa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Robinet de concesie Empty tije

Mesaj  vasaurflo Joi Iul 29, 2010 1:50 pm

Salut !

Tijele la noi sunt metalice deci se pot utiliza pentru corelare, DAR NU SUNT PESTE TOT. Cert este ca la asfaltare acestea provoaca avarii, deoarece sunt impinse in pamant de excavator. Mai nou se pun aceste tije pana la o adancime cu 40 cm mai mica fata de asfalt si se pune o tija metalica deasupra, pentru a se putea sparge si inchide sau manevra tija(din punctul meu de vedere nu mi se pare o idee buna).

Practic se pune bransament din PEID cu robinet de priza pana in caminul abonatului. Tijele POT FI DE AJUTOR IN ANUMITE SITUATII, IAR IN ALTELE NU.

Florin Vasilache

vasaurflo

Mesaje : 28
Data de înscriere : 18/07/2010
Varsta : 42
Localizare : BUCURESTI

Sus In jos

Robinet de concesie Empty Problema tijei

Mesaj  Calin Giosan Mier Iun 22, 2011 2:10 am

este simplu
Operatorul de apa trebuie sa impuna constructorului folosirea tijelor telescopice.
Acestea au avantajul de a nu transmite robinetului apasarea de la suprafata in orice conditii ar fi aceasta. Se elimina asfel defectarea vanei.
Pentru a nu avea alte tipuri de probleme , in special datorita montarii defectuase( nivelarea tijelor cu vibrocompactoare Very Happy) trebuie ca operatorul sa slicite documente de calificare a constructorului in montaj

Calin Giosan

Mesaje : 13
Data de înscriere : 22/06/2011

Sus In jos

Robinet de concesie Empty DRUMARII

Mesaj  Admin Mier Iun 22, 2011 10:30 pm

AICI EXISTA O MARE PROBLEMA---CEI DE LA DRUMURI SUNT INDEPENDENTI DE TOATE CELELALTE REGII SI NU TIN SEAMA DE NICI UN SFAT
NOI AM AVUT CAZURI CAND AM MONTAT UN CAMIN IN CAROSABIL CU CAPAC DE PLASTIC COMPOZIT---EI AU VENIT SI L-AU INLOCUIT CU UNUL DIN FONTA****AVEM MONTAT UN SENZOR IN CAMIN IAR CAPACUL DIN METAL ECRANEAZA SEMNALUL
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

Robinet de concesie Empty Capac din compozit versus fonta

Mesaj  Calin Giosan Joi Iun 23, 2011 10:49 pm

Din moment ce cutia de protectie este proprietatea dumneavoastra, legal, disparitia ei se numeste FURT si de poate reclama la Politie. Cu siguranta a doua oara nu se va mai intampla.

Cred ca in bunul stil COMUNIST problema s-a rezolvat la telefon si constructorul nu a invatat nimic Sad

Calin Giosan

Mesaje : 13
Data de înscriere : 22/06/2011

Sus In jos

Robinet de concesie Empty furt

Mesaj  Admin Vin Iun 24, 2011 12:40 am

furt se cheama si atunci cand se fura a 5-a oara cablul de alimentare de la o statie de pompare----rezultat nul cu politia
saptamanal dispar capace de la caminele de vane,capace de hidranti---tot ce este metalic
sunt unele lucruri care raman inradacinate, altele pe care nu dorim sa le schimbam iar cele mai multe nu ne convine dar depind de alti factori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

Robinet de concesie Empty Vane concesie

Mesaj  Calin Giosan Dum Iun 26, 2011 1:51 am

tipuri
Tip T cu amplasare pe teava
Tip in linie cu amplasare linga teava

exista traditii la companiile de apa sa foloseasca doar unul dintre tipurile acestea de vane de concesie. Nu stiu de ce, fiecare da cate un raspuns personal, dar nimic oficial.
Are cineva o opinie asupra motivatiei concrete?.

Calin Giosan

Mesaje : 13
Data de înscriere : 22/06/2011

Sus In jos

Robinet de concesie Empty confuzie

Mesaj  Calin Giosan Mar Feb 14, 2012 5:48 am

cred ca apare o confuzie totala
Vana de concesie este propietatea operatorului de apa si ea este amplasata obligatoriu pe spatiul public.
Anumite companii de apa ce doresc economisirea=risipirea banilor publici nu le mai instaleaza motivand ca exista robinet la capatul contorului ce se poete inchide.
Acesta este un robinet de separare nu un robinet de concesie.
Robinetul de concesie are rolul de a elimina pierderea de apa pe circuitul de rezistenta mecanica mica dintre teava principala si consumator. El este utilizat impropriu pentru taierea apei consumatorului rau platnic, dar merge.
Comentarii?

Calin Giosan

Mesaje : 13
Data de înscriere : 22/06/2011

Sus In jos

Robinet de concesie Empty vane de concesie

Mesaj  Admin Vin Mar 09, 2012 12:10 am

cred ca in trecut se urmarea montarea vanelor de concesie pe bransament din cauze constructive-era mai sus,diametrul mai redus,costuri mai mici
exista si dezavantaje ale montarii directe pe conducta din cauza ca se afla de cele mai multe ori in partea carosabila, deci trebuie sa se faca o tasare corespunzatoare iar cutia de protectie trebuie sa reziste traficului
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

Robinet de concesie Empty Re: Robinet de concesie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum