Detectii Pierderi Apa * Water Loss Detections
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

apa-un drept al omului

In jos

apa-un drept al omului Empty apa-un drept al omului

Mesaj  Admin Lun Iul 15, 2013 11:43 pm

Apa şi Salubrizarea constituie un drept al omului

Apa este un bun public şi nu un bun comercial - Invităm Comisia Europeană să propună o legislație de implementare a dreptului omului la apă și salubritate, după cum este recunoscut de Organizația Națiunilor Unite, și de promovare a asigurării cu apă și salubritate ca servicii publice de bază pentru toți. Legislaţia UE trebuie să ceară guvernelor să asigure şi să ofere tuturor cetăţenilor apă potabilă suficientă şi curată şi salubritate. Cerem ca:

1.Instituțiile UE și Statele Membre să fie obligate să se asigure că toți locuitorii se bucură de dreptul la apă și salubritate.
2.Alimentarea cu apă şi gestionarea resurselor de apă să nu fie supuse "normelor pieţei interne" şi ca serviciile de apă să fie scutite de liberalizare.
3.UE să-și sporească eforturile pentru a asigura accesul universal la apă şi salubritate.


Semnati petitia on-line pe site-ul www.right2water.eu, unde gasiti si versiunea in limba romana.

Pentru a semna, parcurgeti urmatorii pasi:

1.intrati pe site-ul www.right2water.eu;
2.dati click pe "Sign NOW";
3.dati click pe "Support";
4.in partea de jos a paginii, dati click pe "Please select country" ("Rugam selectati tara") si selectati Romania;
5.completati campurile din formularul electronic si la final dati click pe "Submit".
Fundatia Eurodemocratia ne propune sa sustinem petitia europeana "Apa - un drept al omului". Prin petitie se solicita Uniunii Europene sa garanteze acest drept, prin promovarea serviciilor de alimentare cu apa si salubrizare ca servicii publice esentiale. Pentru ca tema aceasta sa ajunga in Parlamentul European, este nevoie de un milion de semnaturi de la cetatenii din tarile membre UE. Romania are o cota minima de 30.000 de semnaturi, proportional cu populatia tarii.


http://www.right2water.eu/ro
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum