Detectii Pierderi Apa * Water Loss Detections
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

o zi la detectii pierderi apa timisoara

4 participanți

In jos

o zi la detectii pierderi apa timisoara Empty o zi la detectii pierderi apa timisoara

Mesaj  Admin Joi Iul 29, 2010 3:45 am

Avem o echipa formata din 3 detectori si 1 inginer.
Am creat 2 zone DMA unde se monitorizeaza consumul specific fiecarei zone.Daca consumul creste (pierderea din zona >20%) cautam in zona respectiva pierderea indicata prin diferenta dintre contorul zonei si suma contoarelor consumatorilor din acea zona.
Am invatat de la un englez cum putem face sa descoperim defectele care nu ies la suprafata.Avem o tija metalica lunga de 2 m prevazuta cu un manson din lemn la capat.Cu ajutorul acestei tije ascultam fiecare bransament,hidrant,vana,orice armatura gasim.Zgomotul produs de o pierdere se propaga prin tija metalica la urechea celui care asculta orice armatura.Acest zgomot indica o pierdere.Urmeaza sa facem corelare apoi cu urechea electronica-hydrolux-localizam cu exactitate locul pierderii.De cele mai multe ori bransamentul (otel zincat,plumb) este cel care curge.Se informeaza echipa de interventii care vine si remediaza defectul.
Mai exista o monitorizare a presiunilor si debitelor prin delimitarea in Nord si Sud a orasului.Acestea ne indica in ce parte a orasului ar trebui sa cautam o pierdere.
O alta sarcina este culegerea din teren a datelor necesare sistemului GIS---facem schema fiecarui camin,il ascultam sa vedem daca indica o pierdere.
Mergem la preluari de conducte si bransamente noi---aici incercam sa vedem daca firul trasor este introdus corespunzator.
Pentru sectia de interventii dam traseul conductei,bransamentelor sau orice gospodarie subterana exista.Corelam si cautam defecte in zone in care exista plangeri de presiune,debit,etc.


Astept sa impartasiti din experienta dumneavoastra si din rutina zilnica.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

o zi la detectii pierderi apa timisoara Empty Re: o zi la detectii pierderi apa timisoara

Mesaj  mesterul Vin Iul 30, 2010 10:06 am

Hidroluxul este prevazut atat cu microfon (clopot) ptr teren cat si cu microfon antena( gen surubernita) .Acestuia din urma noi i-am adaptat o tija de 2 metri si ascultam direct cu el ! Rolling Eyes
mesterul
mesterul

Mesaje : 10
Data de înscriere : 15/07/2010
Varsta : 53
Localizare : Buzau

Sus In jos

o zi la detectii pierderi apa timisoara Empty Re: o zi la detectii pierderi apa timisoara

Mesaj  dan-blaga Sam Iul 31, 2010 1:51 am

mesterul a scris:Hidroluxul este prevazut atat cu microfon (clopot) ptr teren cat si cu microfon antena( gen surubernita) .Acestuia din urma noi i-am adaptat o tija de 2 metri si ascultam direct cu el ! Rolling Eyes

E foarte adevarat ca se pot face diverse adaptari la hidrolux ,unule din ele foarte utile,dar tot asa de adevarat este si faptul ca folosirea hidroluxului in conditiile de zi zi cu zi are si dezavantaje. In primul rand nu cred ca are rost sa cari dupa tine un echipament scump ,din casa in casa, pe toata lungimea unei strazi. Poate nu stiti procedeul folosit la timisoara. Atunci cand luam o zona la verificari ,despre care nu stim daca are o pierdere de apa sau nu, procedam in felul urmator:
printam cate o harta a fiecarei strazi din zona respectiva ,dupa care mergem din casa in casa pe fiecare strada din zona ``tinta``.
Poate ca pare putin aiurea dar are niste avantaje clare. Unul din ele este ca verificam in acelasi timp cu pierderea de apa si daca existenta ,sau nu, legaturi de apa fara contor,deci ilegale.
Un alt avantaj care apare imediat este faptul ca avem o foarte clara evidenta a fiecarui bransament : lungime ,material,stare camin apometru,stare apometru, chiar si pozitionarea caminului de apometru in proprietatea consumatorului [la subsol, in curte ,in strada,etc]
Toate aceste date conduc la o evidenta foarte clara a retelei de apa din zona vizata. E adevarat ca se consuma ceva mai mult timp ,dar credem ca merita.
Sa revenim de unde am plecat . La hidrolux. Un alt dezavantaj in folosirea lui frecventa in conditiile noastre ar fi faptul ca este dependent de baterii ,lucru inexistent la tija, este afectat de conditiile meteo , de factori electromagnetici si ca orice echipament electronic este sensibil la socuri mecanice si nu numai. Unde mai pui ca nici nu poti sa te aperi de caini cu el.. Very Happy
Ne-am familiarizat cu toate echipamentele pe care le folosim ,dar santem in permanenta atenti sa nu devenim prea ``legati`` de ele fiind foarte constienti de faptul ca sant aparate care in timp se deregleaza sau chiar se strica,
Stiti cum se zice: ce-i prea mult nu e sanatos....
Vreau sa zic ca in conditii de trafic intens,cu multa galagie ,tija face minuni in detectie daca stii sa o ``asculti`` in timp ce hidroluxul e cam inutil.
E adevarat ca am fost confundati de-a lungul timpului cu tot felui de ``personaje``,ba am fost hingheri ba constructori ba mai stiu eu ce,dar toate astea aduc un plus de amuzament si farmec in ceea ce facem. O data am fost intrebati chiar daca auzim radio europa nova in tija....





dan-blaga

Mesaje : 3
Data de înscriere : 13/07/2010

Sus In jos

o zi la detectii pierderi apa timisoara Empty tija

Mesaj  vasaurflo Sam Iul 31, 2010 3:20 am

Salutare !

Va inteleg pe deplin comentariile si sunt de parere ca "ROMANUL ESTE FOARTE INVENTIV".

Noi am facut o tija cu filet si in capat o platbanda in forma de U pentru a face contactul prin strangere pe materialul din PB, OL, PEID.
Poate fi folosita la trasee, la corelator, dar pentru hidrolux nu ne-am gandit.

Intradevar este o usurare, ca sa nu mai intri in camine adanci (!!! pe timp calduros favorizarea gazelor toxice si lipsa oxigenului), dar tot mai corect este contactul direct cu materialul a echipamentului.

Florin Vasilache

vasaurflo

Mesaje : 28
Data de înscriere : 18/07/2010
Varsta : 42
Localizare : BUCURESTI

Sus In jos

o zi la detectii pierderi apa timisoara Empty Re: o zi la detectii pierderi apa timisoara

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum