Detectii Pierderi Apa * Water Loss Detections
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

BATUL MINUNE

2 participanți

In jos

BATUL MINUNE Empty BATUL MINUNE

Mesaj  Admin Dum Noi 14, 2010 10:26 pm

A fost inventat acum 100 de ani, se folosea in Regatul Unit la a efectua sondaje din casa in casa ascultand fitingurile existente(bransamente,robinete).
De fapt este o tija metalica de aproximativ 2m care este prevazuta la unul dintre capete cu un fel de palnie din lemn.
Cu ajutorul acestei unelte sunt ascultate direct conexiunile ce intra in casa, sunetul unei pierderi fiind perceptibil foare usor.Unii zic ca metoda seamana cu cea a unui doctor care asculta pacientii cu ajutorul unui stetoscop---sau a indienilor care ascultau daca vine trenul punand urechea pe linia de cale ferata.
Este o operatiune care nu implica cheltuieli dar are si dezavantaje in a asculta bransamentele nemetalice care transmit mai putin sunetul produs de o pierdere.
Metoda este una simpla,se asculta orice armatura care este accesibila.Se asculta vanele,hidrantii,bransamentele iar daca acestia prezinta un zgomot se intervine cu aparatura moderna---corelator si microfon de sol.
Prin aceasta metoda aparatura care este destul de scumpa este protejata impotriva lovirilor accdidentale,zdruncinaturilor,vremii nefavorabile---ea fiind folosita pentru a localiza pierderea existenta dupa ce operatorul a identificat-o cu ajutorul tijei metalice.


Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

BATUL MINUNE Empty Re: BATUL MINUNE

Mesaj  VOLO Vin Ian 07, 2011 12:39 pm

Am "dotat"si noi pe baietii de la "Detectii pierderi apa"cu un dispozitiv asemanator , o vergea metalica (patrat 4 sau 6 nu am stat sa masor) de aprox 1,5 m lungime cu specificatia ca a noastra are la capat o galena de telefon . Asa am preluat-o de la batranii care au iesit la pensie , asa am predat-o celor de la pierderi , fara nici o "imbunatatire". Oricumm de-a lungul anilor si-a dovedit eficienta de nenumarate ori. Principiul de functionare este acelasi ca si cel descris in postul anterior.
VOLO
VOLO

Mesaje : 4
Data de înscriere : 12/08/2010
Varsta : 50
Localizare : Resita

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum