Detectii Pierderi Apa * Water Loss Detections
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

FIRUL TRASOR pentru localizarea traseului conductelor nemetalice

3 participanți

In jos

FIRUL TRASOR pentru localizarea traseului conductelor nemetalice Empty FIRUL TRASOR pentru localizarea traseului conductelor nemetalice

Mesaj  Admin Mier Iul 14, 2010 9:32 pm

FIRUL TRASOR pentru localizarea traseului conductelor nemetalice

Importanta firului pentru localizarea conductelor nemetalice este foarte mare.
In noiembrie 2009 la concursul de la Timisoara am propus o tema legata de firul de detectie.

Pt a putea face o detectie a unei conducte trebuie sa ii cunosti traseul,lungimea,materialul.etc.
Noile conducte din PEHD sunt sau ar trebui sa fie prevazute cu fir de detectie(fir trasor cu insertie metalica).
Noi am mers la receptia lucrarilor incercand sa vedem daca firul a fost montat.
Am avut unele surprize"neplacute" si am analizat situatia determinata.(fir intrerupt,fir existent dar foarte subtire,etc)

CONCLUZIILE NOASTRE :
-fiecare conducta nemetalica si metalica (Fonta Ductila este imbinata cu inele din cauciuc nelasand detectia semnalului) trebuie sa fie prevazuta cu fir trasor
-firul trasor trebuie sa aibe o grosime minima de 0,3mm , sa fie din cupru
-legaturile dintre bucatile de fir trebuie sa fie facuta dezizoland firele si legandu-le intre ele
-se recomanda ca firul trasor sa aibe contact cu pamantul ( sa fie dezizolat si sa se faca legatura la hidranti, sa se introduca un cui(metal) aproximativ din 200m in 200m legand firul si facant inpamantarea,
firul de la bransamente sa fie lagat cu firul de pe conducte lasand imbinarea dezizolata ca inpamantare)
-firul ar trebui sa fie pozitionat pe conducta(legat de conducta cu scoci) pentru a putea utiliza si metoda de redare a adancimii conductei
-exista situatii in care detectarea firului se poate realiza chiar daca nu sunt indeplinite situatiile de mai sus,(de ex.intr-o zona in care nu exista gospodarie subterana(cabluri,tevi,etc))
-fiecare lucrare noua trebuie sa fie verificata daca firul este introdus corespunzator si poate sa fie util localizarii traseului conductei

Noi am facut urmatorul experiment:
-am intins un fir de 50m lungime,din cupru gros de 0,3mm
-am facut legatura galvanica la fir , celalalt capat fiind tinut in aer
-am generat o fracventa pe fir si am incercat sa il gasim cu receptorul
-atata timp cat firul nu avea legatura cu pamantul firul nu a putut fi depistat chiar la o distanta de 1cm
-cand am facut legatura la pamant firul s-a putut localiza fara probleme


Exista aparate eficiente capabile sa localizeze conducte nemetalice?
Atasamentul este pentu principiul de functionare al locatoarelor de trasee.
Astept impresii si pareri referitoare la aceasta tema.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

FIRUL TRASOR pentru localizarea traseului conductelor nemetalice Empty Catalin Serban

Mesaj  Admin Mier Iul 14, 2010 9:35 pm

Ma bucur ca v-ati decis sa atacti problema. noi o avem in vizor de multa vreme dar ma tem ca solutii nu sunt prea multe deocamdata !
Intai iti voi raspunde la una dintre ultimele intrebari : NU EXISTA ( precizez ce e o afirmatie facuta doar dupa stiinta mea ) ECHIPAMENTE PT. DETECTIE PE NEMETALICE SIMILARE CU DETECTOARELE "CLASICE" DE METALICE !!!!
Noi avem un GPR ( RD1000 - vezi raspunsul d-lui Vasilache ) si desi merge mult mai bine decat altele pe care le-am testat nu are eficienta unui RD8000 sau RD4000

E oarecum normal pentru ca principiul de functionare este diferit :
- nu se merge longitudinal ci transversal pe traseu, ceea ce face mai complicata detectia
- indicatia este aproximativa si nu face discriminari intre trasee aflate in vecinatatea celui urmarit


Exemplificare


Adica eu am trei indicatii una dupa alta dar ele sunt mai intai rosu - albastu - verde apoi albastru-rosu-verde etc, si eu nu stiu care e fiecare !

- neuniformitatile solului sunt indicate ca posibile tinte ( un sant prost batatorit , o diferenta de "material", etc. )
- desi da bune rezultate la PE si PVC nu da aceleai rezultate la canalizarile vechi sau la azbociment

Dupa cate stiu eu solutia cea mai simpla este banda metalica inserata in conducta sau aplicata cu/fara banda adeziva.
Se face astfel un soi de traseu metalic paralel si deasupra traseului ce poate fi detectat atat de propietarul utilitatii dar si de eventualii constructori chiar sicu un banal detector CAT.
In acest fel evitati problemele electrice de continuitate si izolatie si tehnologia e mai simpla.

Costurile sunt cam 0,2-0,5 USD/ml in functie de furnizor, tip, etc.

Sper sa va fie de folos sugestia mea.

Cu stima
Catalin Serban
Cable Testing Systems SRL
tel : +40-21- 4112628
fax : +40-21- 4116844
GSM : +40-72-2218319
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

FIRUL TRASOR pentru localizarea traseului conductelor nemetalice Empty Realitatea este dura !!!!

Mesaj  vasaurflo Dum Iul 18, 2010 3:58 am

Salut tuturor !

Dupa cum am mai spus treaba cu firul trasor este esentiala pentru detectarea traseelor conductelor nemetalice, dar realitatea crunta este urmatoarea : constructorii pun firul trasor (daca este prevazut in caietul de sarcini) cateodata corect alta data de mantuiala. Sa presupunem ca se pune firul si are loc o avarie pe conducta de PEID. Firma care exploateaza reteaua (sau alti detinatori ai retelelor) sapa si intrerup firul. La remedierea avariei uita sau ..... si nu mai intregesc firul.
Problema este ca nu mai avem continuitate, atunci NEVOIA ne face sa utilizam electrozii minune (care nu intotdeauna sunt precisi, depinde si de utilizator) pentru a indica traseul.

Invit sa isi expuna opinii si poate chiar solutii privind depistarea traseelor la conductele nemetalice ceilalti colegi.

Va rog sa fim activi si sa ne expunem ideile pro sau contra, indiferent de unde si din ce oras suntem sau ce firma reprezentam.

Cu deosebita consideratie,

Florin Vasilache
Apa Nova Bucuresti
0745118501

vasaurflo

Mesaje : 28
Data de înscriere : 18/07/2010
Varsta : 42
Localizare : BUCURESTI

Sus In jos

FIRUL TRASOR pentru localizarea traseului conductelor nemetalice Empty Re: FIRUL TRASOR pentru localizarea traseului conductelor nemetalice

Mesaj  alialin08 Joi Iul 22, 2010 3:33 am

E o problema spinoasa ,dupa cum ati mentionat mai sus cauzele sunt multiple cert e ca ar trebui gasite solutii concrete si eficiente in timp.
Parerea mea personala e ca una din solutii ar fi masurarea traseului conductei nemetalice chiar in momentul pozarii ei cu Gipesul sau statia totala (măsurătorile topografice) unde pot trece mentiuni legate de DN , adincime, bransamente,subtraversari ,etc. E o munca grea dar daca e facuta serios cred ca am mai mari sanse deocamdata sa aflu traseul conductei decit cu firul trasor. Am constatat ca si voi toti aceleasi probleme deaja enumerate . Din cite stiu mai exista si alte posibilitati de depistare a conductelor nemetalice dar care necesita conditii mai deosebite din punct de vedere tehnic. Ma refer la introducere de senzori direct in conducta cu sau fara oprirea alimentarii cu apa.
Astept pareri si opini vizavi de acest aspect !
Multumesc!



Alin

alialin08

Mesaje : 1
Data de înscriere : 14/07/2010
Varsta : 44
Localizare : Botosani

Sus In jos

FIRUL TRASOR pentru localizarea traseului conductelor nemetalice Empty Re: FIRUL TRASOR pentru localizarea traseului conductelor nemetalice

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum