Detectii Pierderi Apa * Water Loss Detections
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

VANE ingropate versus Vane in camin

3 participanți

In jos

VANE ingropate versus Vane in camin Empty VANE ingropate versus Vane in camin

Mesaj  ALIN-TIMISOARA Lun Feb 07, 2011 1:44 am

Vane ingropate versus vane in caminul de vane

In ultima perioada sa pus problema analizarii reducerii cheltuielilor rpivind investitiile in conducte noi sau inlocuirea celor vechi.
In acest context licitatiile se castiga de catre cel care prezinta pretul cel mai mic.

Vane ingropate sau vane in camin?
Desigur fiecare metoda are avantaje si dezavantaje.

Vanele ingropate sunt mai ieftine,dureaza mai putin executia lor,nu necesita atat de mult spatiu,avize mai putine,etc.
La dezavantaje retinem ca fiecare interventie asupra lor se face cu excavatorul- aviz de spargere,etc.
Daca curge la presetupa de cele mai multe ori nu se vede deci nu se intervine---apar pierderi difuze in reteaua de apa---se intervine doar in cazul in care limba vanei ramane blocata,sare tija de pe ax,conducta se smulge ca urmare a variatiilor de temperatura,etc.
Alt dezavantaj este acela ca mentenanta preventiva de ungere nu se poate face.De obicei capacele de la camera de protectie a tijei dispar(furt,se sparg din cauza ca ingheata,sunt intepenite din cauza pietrisului si noroiului).

Vanele din camin au avantajul de a putea fi vizualizate astfel incat se poate intervenii daca apar probleme de smulgere,curge la presetupa,se blocheaza limba vanei,etc.
Dezavantajul il constituie caminul de vane care are nevoie de spatiu de constructie,aprobari,avize,etc.Sunt mai scumpe,necesita un timp mai indelungat de executare a caminelor,de obicei sunt in carosabil ceea ce presupune devierea traficului,trebuie prevazute cu placa de beton care sa reziste traficului,capacele daca nu sunt din material compozit(plactic,PVC,etc) sunt la mare cautare la colectionarii de fier vechi.

In ceea ce priveste detectarea unor defecte , se pot monta senzori pe tija unei vane ingropate numai ca nu cunosti daca ea curge la presetupa,daca tija este bine pozitionata,etc.
La vanele din camin ai avantajul de a vedea diametrul si materialul conductei ce urmeaza sa o corelezi.
Si in cazul in care doresti sa localizezi traseul unei conducte ambele variante sunt utile,dar legatura galvanica se poate face mai bine la conducta.In cazul in care conducta este din PVC,PEHD si are fir in caminul de vane ai sanse sa gasesti firul trasor si sa te poti lega galvanic de el, ceea ce in cazul vanelor ingropate nu este nici o sansa sa gasesti o vana ingropata legata cu fir trasor....


***************************************************************************************************

ALIN-TIMISOARA

Mesaje : 2
Data de înscriere : 02/09/2010

Sus In jos

VANE ingropate versus Vane in camin Empty Targhet-vane ingropate fara pierderi

Mesaj  Calin Giosan Mier Iun 22, 2011 2:20 am

La conditiile de proiectare si licitare din Romania nu sfatuiesc pe nimeni sa puna vane ingropat.
Nu am intalnit in activitatea mea decat la firme private cunoasterea exacta a vanei, tipului si starea ei pentru pozitia ingropat.
Pana nu exista aceste date, realizarea balantei cost-beneficiu(camin-ingropat) pentru o vana nu este posibila.
Daca se doreste ca sa se ingroape vanele dupa fiecare achizitie lotul ar trebui testat statistic, cel putin, pe un stand de testare.( am instalat personal un asemenea stand la Politehnica Timisoara)

Calin Giosan

Mesaje : 13
Data de înscriere : 22/06/2011

Sus In jos

VANE ingropate versus Vane in camin Empty STAND

Mesaj  Admin Mier Iun 22, 2011 10:26 pm

CRED CA TOATE PROIECTELE FACUTE PENTRU ROMANIA SE FAC PE PRINCIPIUL ECONOMIILOR FINANCIARE.
DE CELE MAI MULTE ORI SE ACCEPT VANE IN CAMINE NUMAI LA DIMENSIUNI MAI MARI DE 300 MM
ESTE BINEVENITA IDEEA CU STANDUL DE INCERCARE.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 335
Data de înscriere : 13/07/2010
Varsta : 43
Localizare : TIMISOARA

http://pierderideapa.wordpress.com

Sus In jos

VANE ingropate versus Vane in camin Empty standard prioectare

Mesaj  Calin Giosan Mar Iun 28, 2011 4:04 am

vanele se pun in camin de catre proiectanti conform standardelor pe care le detin si traditiei. Cine are toata colectia de standarde referitoare la acest topic. Eu stiu ca sunt admise in proiectare si vanele ingropate dar nu am normativul. Amplasarea in camin e cea mai scumpa varianta de amplasare(cu toate ca e facuta sa adaposteasca cele mai slabe vane Crying or Very sad ) sa te coste amplasarea unei vane DN 100, 1200 Eur?

Calin Giosan

Mesaje : 13
Data de înscriere : 22/06/2011

Sus In jos

VANE ingropate versus Vane in camin Empty Vane

Mesaj  Calin Giosan Mar Feb 14, 2012 5:38 am

ingrijorare reala
De ceva vreme s-a raspuns acestei ingrijorari prin oferirea produselor de calitate. Problema este a companiilor de apa si anume a compartimentului de achizitii care nu cauta vane bune ci cauta materiale de calitate sub forma de vana. Cred ca doresc sa obtina o valoare ridicata cand le trimit la reciclator.
Doresc comentarii

Calin Giosan

Mesaje : 13
Data de înscriere : 22/06/2011

Sus In jos

VANE ingropate versus Vane in camin Empty Re: VANE ingropate versus Vane in camin

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum